Emma Thorp, Publicis Groupe

Motivering: Årets stipendiat Emma Thorp är en karismatisk, inspirerande och samtidigt lugn och trygg ledare som inte sätter sig själv i centrum utan konsekvent bygger laget före jaget. Hen skapar en kultur där människor känner tillit, vågar ta ansvar och växer tillsammans. Det märks i starka medarbetarresultat, GPTW certifiering och mycket låg personalomsättning.

Med ett skarpt affärsfokus har hen utvecklat ett modernt och relevant erbjudande där media, kreativitet, data och teknik hålls ihop i integrerade team som skapar konkret affärsnytta för kunderna. Under hens ledarskap har byrån vuxit kraftigt, vunnit flera tunga uppdrag och tagit tydlig mark i en hårt konkurrensutsatt bransch. Med energi, handlingskraft och ett värderingsdrivet ledarskap har hen gång på gång gått den extra milen för sina medarbetare, sin byrå och sina kunder.

Festen
StockholmMediaWeek by Night
StockholmMediaWeek avslutas som vanligt med den stora branschfesten, StockholmMediaWeek by Night. Festen har gästats av ca 300 festsugna som ätit och slagit klackarna i taket till dj:s och bejublade framträdanden av artister. Missa inte årets mingelkväll som avslutar StockholmMediaWeek.